Jak niszczyć dyski twarde?

niszczenie dysków twardych, niszczenei hdd, bezpieczne niszczenie, dbamy o bezpieczeństwo

W każdej firmie wiadomo, że trzeba niszczyć dokumenty. Wszystkie umowy powinny zostać zniszczone w niszczarce, a dane osobowe usunięte w sposób uniemożliwiający ich odczytanie.

Nie wszyscy jednak sobie zdają sprawę, że podobnie trzeba postępować z nośnikami danych.

 

Niszczenie dysków twardych, płyt CD, taśm LTO czy innych optycznych i magnetycznych nośników powinno być stosowane w firmach tak samo jak niszczenie dokumentów z jedną różnicą – papier możemy wrzucić do niszczarki i po sprawie, z dyskami twardymi już nie jest tak kolorowo.

Dlaczego profesjonalna firma niszcząca dyski twarde jest lepsza niż „format c:/”?

Popularne sformatowanie dysku to nic innego jak tylko usunięcie partycji z dysku HDD, co w żadnym stopniu nie chroni naszych danych i przez wprawnego domowego informatyka zostanie przywrócone w ciągu kilku minut.

Jest też wyjście bardziej ekstremalne – użycie młotka, zapewne wielu z was się uśmiechnęło na samą myśl łupania dysków twardych i obserwowania zjawiskowych wybuchów… cóż, tak to jednak nie wygląda. Uderzenie młotkiem może i zniszczy trochę obudowę, w niektórych przypadkach zostanie nawet uszkodzony talerz zawierający dane i będzie trudniej odczytać dane, ale przy użyciu bardziej profesjonalnego sprzętu większość danych zostanie odzyskana.

Z metod, które można wykonać samemu pozostaje jeszcze nadpisanie danych – czyli wielokrotne zapisywanie i kasowanie na danym wolumenie. Wady – czasochłonne, gdyż aby było to w pełni skuteczne trzeba na jeden nośnik danych poświęcić dużo czasu, a im większy nośnik tym dłużej to wszystko będzie trwać.

niszczenie dysków twardych, niszczenei hdd, bezpieczne niszczenie, dbamy o bezpieczeństwo, komputery

Zatem zgłaszamy się do firmy niszczącej nośniki danych.

Jak robią to profesjonaliści?

Dyski twarde i inne nośniki danych są odbierane bezpośrednio z firmy, chyba, że wolimy je samemu przywieźć na miejsce niszczenia i być przy całym niszczeniu. Większość firm pakuje dyski w pojemniki lub w walizki służące do przenoszenia takich nośników, następnie przewożone są monitorowanym pojazdem do zakładu, w którym zostaną zniszczone.

niszczenie dysków twardych, niszczenei hdd, bezpieczne niszczenie, dbamy o bezpieczeństwo

Nieodwracalne metody niszczenia dysków HDD.

Popularnie stosowane są cztery metody niszczenia, które charakteryzują się różnym stopniem zniszczenia nośników, a tym samym jakością całej operacji, opiszę te metody zaczynając od najprostszych.

  • Niszczenie mechaniczne – w młynie.

Najbardziej popularny sposób niszczenia, proponowany w słabo wyposażone firmy nie zajmującej się niszczeniem dysków twardych profesjonalnie. Mimo, iż dyski po takim niszczeniu zostaną zniszczone, to nie jest to sposób w 100% gwarantujący bezpieczeństwo. Dyski w takim młynie – najczęściej stosowany jest tu młyn kulowy, zostaną pokiereszowane, w najlepszym wypadku pocięte na mniejsze części, jednak w przypadku gdyby komuś bardzo zależało, to przy użyciu specjalistycznego sprzętu będzie w stanie odzyskać dane.

  • Demagnetyzacja dysków za pomocą degaussera.

Czym jest degausser możecie sprawdzić tu, niszczenie może odbywać się stacjonarnie w firmie gdyż, urządzenia te nie są zbyt duże. Poprzez wytworzenie silnego pola elektromagnetycznego są w stanie usunąć dane z talerzy dysku, na których są zapisane wszelkie informacje. Metoda jest skuteczna, ale nadal zajmuje czas, niszczenie jednego dysku trwa około 30-50 sekund i często wymaga wstępnego rozkręcenia nośnika – zdjęcia pokrywy osłaniającej lub wyjęcia z kieszeni dyskowej. To dodatkowo wydłuża proces niszczenia.

  • Niszczenie poprzez rozpuszczenie

Niszczenie metodami chemicznymi jest niezaprzeczalnie bardzo skuteczne. Dyski są wrzucane do roztworu chemicznego, gdzie rozpuszczają się i z nich juz nic się na pewno nie odzyska. Cała metoda niszczenia jest bardzo ciekawa niestety czasochłonna. Zniszczenie dużej ilości dysków może trwać bardzo długo. Mało jest też firm oferujących taką usługę z uwagi na potrzebny bardzo specjalistyczny sprzęt i zachowanie ostrożności w trakcie całego procesu.

  • Niszczenie poprzez wypalanie talerzy w dyskach.

Ostatnia metoda jaka jest stosowana w niszczeniu dysków, to wypalanie talerzy za pomocą plazmy. Sposób ten jest bardzo skuteczny podobnie, jak niszczenie chemiczne, różnica polega tylko na prędkości niszczenia i łatwości. Dyski nie muszą być rozebrane, gdyż łuk wytworzony przez urządzenie przetopi wszystko, co stanie na drodze – aluminiowa obudowa nie stanowi dla niego żadnej zapory. Temperatura jaką osiąga plazma podczas cięcia to około 10 000 stopni Celsjusza. Wytopione zostają talerze zawierające dane. Cały proces jest bardzo szybki, jak już wspomniałem, dyski nie potrzebują żadnego przygotowania przed niszczeniem. Wadą tego procesu jest brak mobilności całego niszczenia. Pomieszczenie, w którym następuje niszczenie musi być dobrze wentylowane, wymagane jest również dobre podłączenie prądowe, gdyż nie w każdej instalacji urządzenie będzie działało zgodnie z wytycznymi producenta, co przekłada się na jakość niszczenia. Dlatego firmy niszczące plazmą, przeważnie robią to na miejscu w zakładzie.

niszczenie dysków twardych, niszczenei hdd, bezpieczne niszczenie, dbamy o bezpieczeństwo

Dysk zniszczony – jakie dokumenty otrzymam.

Po całym niszczeniu dysków, firma przeprowadzająca ten proces powinna wystawić potwierdzenie zniszczenia nośników, na którym powinna widnieć ilość niszczonych nośników.

Niektóre firmy oferują nagranie z całego procesu niszczenia dysków twardych, co pozwala nam na kontrolę całego procesu zniszczenia. Warto zapytać o taką usługę, gdyż pozwala to na utwierdzenie się w tym, czy dana firma rzeczywiście zniszczyła nasze nośniki, czy tylko wystawiła dokument bez pokrycia. Nagranie takie przeważnie jest dodatkowo płatne, ale zwiększa to naszą pewność oraz zaufanie do firmy niszczącej nośniki.