Co sie dzieje z kartami sim, czy są niszczone i dlaczego warto je zniszczyć.

Niszczenie kart SIM

Karty SIM, czyli karty, które po włożeniu do telefonu otwierają nam połączenie ze światem. To dzięki nim możemy się zalogować do sieci i surfować po internecie, możemy wykonać setki połączeń. To dzięki nim stajemy się mobilni. Tylko czy wiemy co zrobić ze starą kartą SIM, której już nie używamy?

 

Właśnie – co zrobić z kartą SIM, gdy już przestanie nam być potrzebna?

Możemy udać się z nią do naszego operatora z prośbą o jej odłączenie od naszego konta, ale czy to wystarczy?

Nie wystarczy…

Karta SIM zawiera dużo informacji o Tobie, przede wszystkim kontakty do Twoich znajomych i kilka innych ważnych informacji.

W obecnych czasach większość kontaktów zapisywana jest na koncie Google lub iCloud. Niestety część z nich może zostać przypadkowo zapisana na karcie SIM, a wtedy ten, kto przejmie starą kartę niezabezpieczoną kodem PIN, może bez problemu odczytać wszystko co na niej się znajduje zwyczajnie wkładając ją do swojego telefonu.

Napiszę więcej, operatorzy niekiedy zapominają o wyłączeniu takiej kartę, tak zdarza się to i to nierzadko! Szczególnie, gdy duża firma pozbywa się większej ilości numerów – z powodu likwidacji lub po prostu wymienia urządzenia, po których nikt się nie spodziewa, że mogą zawierać karty SIM – np. skanery cen, terminale pracownicze. Takie karty SIM, które są nadal aktywne mogą zostać wykorzystane do elektronicznych płatności, do dzwonienia na numery z sekcji PREMIUM, a wtedy może pojawić się problem.

Z tego powodu warto takie karty niszczyć przed oddaniem ich gdziekolwiek.
Wystarczy kilka przecięć nożyczkami, lub chociażby przełamanie na pół pozłacanego elementu i mamy pewność, że nikt już jej nie użyje.

Co w przypadku pozbywania się urządzeń z firmy zawierających takie karty, gdzie przeprowadzić niszczenie kart SIM?

Najlepiej skorzystać z usług firm zajmujących się niszczeniem danych.

Firma taka zabierze od nas urządzenia, wymontuje z nich karty SIM, a następnie zniszczy tak, żeby nie można było nic z takimi kartami zrobić. Oczywiście mowa tu o dużych ilościach takich urządzeń elektronicznych. Po zniszczeniu otrzymamy potwierdzenie zniszczenia, co da nam pewność i potwierdzenie wykonanej usługi. W przypadku, gdy mamy jedną kartę do zniszczenia najlepiej zniszczyć ją samemu.