Czyste powietrze w naszym środowisku, czy nas to dotyczy?

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, jak ważne dla życia na Ziemi jest czyste powietrze. Są jednak tacy, którzy oczywiście wiedzą, że zanieczyszczenia są szkodliwe również dla ludzi, a mimo to dokładają do nich swoje trzy grosze.


Codzienne działania mają ogromne znaczenie!

Powietrze na Ziemi zanieczyszczają nie tylko wielkie fabryki i transport towarowy, ale przede wszystkim gospodarstwa domowe, samochody i często małe firmy.


Wiele z domów, kamienic i bloków posiada przestarzałe instalacje grzewcze, które zużywają dużo materiałów grzewczych, nie mówiąc o tym, że nieocieplone budynki powodują straty ciepła. Tak zwana „niska emisja” stanowi tak duży problem, że w niektórych miastach zaczęto przymuszać mieszkańców do zmiany systemów grzewczych na bardziej ekologiczne i ekonomiczne. Kłopot jest bowiem w tym, że w piecach nie tylko pali się tani opał, jak miał i węgiel, lecz również wszystko, co się da – meble, plastiki, papier, odzież a nawet opony, z których uwalniają się bardzo szkodliwe dla zdrowia substancje, które potem wszyscy wdychamy. U mnie na osiedlu jest to ogromny problem, gdyż zimą w godzinach popołudniowych i wieczornych nie da się wyjść na spacer ani przewietrzyć domu, bo dym aż gryzie w gardle, a potem się dziwimy, że w okolicy dzieci chorują na astmę czy przewlekłe choroby płuc…

smog, czyste powietrze, dbamy o środowisko


Aby ograniczyć niską emisję, należy przede wszystkim zastanowić się nad konsekwencjami swoich czynów, zanim wrzuci się coś do pieca.

Jeżeli natomiast przyczyną palenia wszystkiego, co się da są koszty opału, warto zainwestować w nowoczesne rozwiązania grzewcze, które są koniec końców opłacalne. Docieplenie budynku, wymiana okien, rur i grzejników oraz pieca daje wymierne korzyści na kolejne lata. Dla oszczędności, środowiska a przede wszystkim zdrowia najbliższych warto się zatem postarać…


Transport samochodowy

Kolejny problem w kontekście walki o czyste powietrze stanowi transport samochodowy. Emisję spalin można ograniczyć jeżdżąc jak najbardziej ekologicznym autem, ale również wykorzystując je odpowiednio i rezygnując z niego, gdy nie ma konieczności takiego transportu. Warto zatem jeździć do pracy jednym samochodem z kilkoma osobami a nie osobno, korzystać z publicznych środków transportu oraz jeździć rowerem lub chodzić pieszo, gdy tylko jest to możliwe.


Zieleń wokół nas

Poza ograniczeniami i zmianą nawyków warto również zadbać o zieleń wokół nas. Drzewa i krzewy produkują tlen, ale także pochłaniają i neutralizują wiele zanieczyszczeń, dlatego są tak dla nas ważne. Warto jest więc mieć zamiast betonowego ogrodzenia żywopłot czy szereg drzew przy płocie.

 

czysta ziemia, czyste powietrze, dbamy ośrodowisko


W miastach trzeba dbać o to, by było jak najwięcej zieleni. Istotnym aspektem kompleksowych działań jest ponadto tak zwany zrównoważony rozwój, który pozwala rozwijać się cywilizacji z jednoczesną dbałością o środowisko.

Zamieszczam tu link do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska dzięki któremu możecie sprawdzić aktualny stan powietrza w waszej okolicy – link tu


Pamiętajmy, że czyste powietrze to podstawa zdrowia ludzi!